Alchemicy – pierwsze wrażenie

Jeżeli jako dziecko marzyłeś o tworzeniu eliksirów, a dodatkowo lubisz gry dedukcyjne, w których masz możliwość odkrywania nowych rzeczy, to gra Alchemicy będzie dla ciebie idealna.

Alchemicy - pudełko

Gra polega na tworzeniu mikstur, poprzez skanowanie składników w aplikacji lub poprzez stronę internetową, aby odkryć alchemony przypisane do 8 składników. W trakcie rozgrywki możemy sprzedawać mikstury, znajdować składniki, zdobywać przysługi od mieszkańców, prezentować eliksiry, kupować artefakty, a także publikować i obalać teorie.

Post jest pisany po zagraniu dwóch rozgrywek na dwóch graczy. Z powodu obecnej sytuacji zapewne przez dłuższy czas nie będziemy mieli możliwości wypróbować gry przy większej gronie, dlatego też szczegółowa recenzja z opisem rozgrywki pojawi się później. Natomiast już na pierwszy rzut oka pojawiło nam się kilka przemyśleń, którymi chcieliśmy się podzielić.

Alchemicy to jedna z najnowszych gier w naszej kolekcji. Kiedy Krzysiek podniósł pudełko, to stwierdził, że jest bardzo ciężkie. I to fakt, jest to nasza najcięższa gra. Za tą wagą (2 kilogramy!) idzie jednak ilość elementów.

Alchemicy - zawartość pudełka

Na początku warto powiedzieć o elementach, które są bardzo ładnie i porządnie wykonane, dodatkowo jest ich bardzo dużo. Ciekawym elementem jest laboratorium alchemika, czyli specjalna konstrukcja dla każdego gracza, która z jednej strony pozwala na zaznaczanie ważnych informacji, a z drugiej ukrywa te informacje przed innymi graczami. W laboratorium gracza jest także „kociołek”, w którym możemy układać składniki, aby je zeskanować. Minusem tego rozwiązania jest to, że szczególnie na początku ciężko jest złożyć laboratorium. Jednak po jego złożeniu jest bardzo stabilne. W trakcie rozgrywki w laboratorium zaznaczamy żetonami, które składniki, w jaki sposób ze sobą reagują. W momencie, kiedy błędnie oznaczymy żeton bardzo ciężko jest go wyciągnąć, często naprawienie błędu równa się z rozłożeniem całego laboratorium i składaniu go na nowo. Można też żeton próbować wyciągnąć wykałaczką.

Alchemicy - rozłożone elementy

Co do planszy, jest ona dwustronna – jedna strona jest przeznaczona do rozgrywki na 4 graczy, a druga dla rozgrywki na 2 lub 3 graczy. Niestety na planszy nie jest wprost oznaczone, która strona jest przeznaczona dla jakiej liczby graczy, taka informacja jest wskazana w instrukcji.

Problem zauważyliśmy także w instrukcji. Jest ona napisana w ciekawy sposób, chociaż nie do końca przyjazny dla początkujących graczy. Instrukcja z jednej strony fajnie wprowadza w świat gry sugerując, aby wziąć telefon z włączoną aplikacją do ręki, a następnie skanując poszczególne karty, wyjaśniając, w jaki sposób są one ze sobą powiązane. Szkoda, że informacje dodatkowo tłumaczące zasady łączenia i wykreślania ich z kartki (razem z grą jest pliczek kartek papieru z nadrukowanymi alchemonami, które może wykreślać) są na końcu instrukcji, przez co czytanie całości przynosiło wciąż nowe pytania, na które odpowiedź uzyskaliśmy dopiero na końcu. Podczas pierwszej i drugiej partii musieliśmy często do niej wracać, aby doczytywać różne elementy. Brakowało nam także uporządkowanej informacji o przygotowaniu rozgrywki, niektóre elementy były opisane w tekście, a inne znajdowały się na zdjęciach, przez co na początku nie zwróciliśmy na nie uwagi. Skomplikowana była dla nas także akcja sprzedaży mikstur, kilkukrotnie musieliśmy sprawdzać informacje w instrukcji.

Z drugiej strony Alchemicy jest bardzo dobrą grą, są elementy, które można by dopracować, ale to są bardziej nasze przemyślenia. Przykładowo brakuje w niej wypraski, a przez ilość elementów ciężko jest je ułożyć w taki sposób, aby pudełko się domknęło do końca. Spodobało nam się to, że gra jest bardzo kolorowa, ma dużo różnych możliwości, dzięki czemu gracze mogą przyjmować różne strategie. Gra za każdym razem jest inna dzięki aplikacji, która losowo dobiera alchemony do składników, dzięki czemu gra ma potencjał, aby być regrywalną. Pierwsza nasza rozgrywka nie była najlepsza, popełniliśmy wiele błędów, ale po kolejnym zapoznaniu się z instrukcją było o wiele lepiej i gra sprawiła nam dużo satysfakcji. Jak na razie nasza opinia jest pozytywna i jesteśmy ciekawi co wydarzy się w kolejnych rozgrywkach.

One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *