Fluxx – recenzja

Jeżeli szukasz dobrej gry zarówno na imprezę, jak i do rozegrania szybkiej partii wieczorem w mniejszym gronie, jeżeli chcesz zabrać coś na grilla lub nad jezioro, to Fluxx jest idealnie pasującą grą. Jest to gra, która już na samym początku poprzez napis na pudełku informuje nas o wciąż zmieniających się zasadach.

Fluxx - pudełko

Fluxx jest grą, którą wypróbowaliśmy w jednym z barów z planszówkami. To był jeszcze czas, gdy nie mieliśmy zbyt dużej ilości swoich gier, więc korzystaliśmy częściej z takiego rozwiązania. Kiedy stanęliśmy przed półką uginającą się od planszówek, zarówno tych dużych jak np. Arkham Horror, jak i tych małych wybraliśmy właśnie Zombie Fluxx. Ostatnio ze względu na corona wczasy i zalecenia #zostańwdomu postanowiliśmy skorzystać z promocji i dokupić nowe gry, w tym Fluxx w edycji podstawowej.

Podstawowe informacje

 • Liczba graczy: 2 – 6
 • Czas gry: 5 – 30 minut
 • Wiek: powyżej 8 lat
 • Wydawca: Black Monk
Fluxx - zawartość pudełka

Wypraska jest skonstruowana z cienkiej tektury, natomiast pudełko jest kartonowe. Karty są podobne wielkością i tworzywem do zwykłych kart do grania.

Pudełko zawiera instrukcję, która jest napisana w przejrzysty sposób. Ze względu na specyfikę gry i zmienność zasad, poznajemy je całkowicie dopiero w trakcie rozgrywki.

W pudełku znajdujemy także 110 kart, w tym 2 karty do wersji Zombie Fluxx i Fluxx Cthulhu, co jest bardzo miłym dodatkiem, który w przyszłości może zachęcić do zakupu innych wersji gry:

Fluxx - dodatkowe karty

Kolejne karty to 3 karty pomocy, które wskazują kolejność tur i typy kart:

Fluxx - karta pomocy

Kolejną jest karta zasad podstawowych, która określa zasady obowiązujące na samym początku gry.

Fluxx - zasada początkowa

Jest to karta, która jako jedyna ma inny rewers, aby móc ją odróżnić od reszty kart mających ciemny rewers:

Fluxx - rewers karty zasady początkowej

Kolejne są karty nowych zasad w liczbie 27. Karty nowych zasad, kiedy je zagramy, to dodają nową zasadę lub zmieniają obecne. Oto przykładowe karty nowych zasad:

Fluxx - Nowa zasada

30 kart celów, do których będą dążyć wszyscy gracze:

Fluxx - cel

23 karty akcji:

Fluxx - akcja

I 19 kart fantów:

Fluxx - Fant

W pudełku oprócz wypełnionych kart znajdziemy także puste karty nowych zasad, akcji, celów i fantów, które mogą posłużyć wykazaniu się kreatywnością i stworzeniu swoich kart.

Przygotowanie rozgrywki

Na początku należy położyć kartę nowych zasad na środku stołu i rozdać każdemu z graczy po 3 karty, resztę kart należy odłożyć na kupkę z boku. Dla dwóch graczy rozłożenie wygląda w ten sposób:

Fluxx - przygotowanie rozgrywki

Rozgrywka

Pierwszy gracz zgodnie z zasadami podstawowymi dobiera i zagrywa jedną kartę. Jeżeli gracz zagrał kartę nowych zasad, to zasada zaczyna natychmiast obowiązywać w rozgrywce. Jeżeli w trakcie rozgrywki zostanie zagrana nowa zasada, która zaprzecza innej obowiązującej, to wcześniejszą kartę należy odrzucić, np. aktualnie w rozgrywce obowiązuje karta „Dobierz 3 karty”, a kolejny gracz zagrywa kartę „Dobierz 2 karty”, w tym momencie karta „Dobierz 3 karty” zostaje odrzucona na stos kart odrzuconych, ale gracz, który dobrał już 3 karty nie musi odrzucać jednej ze swoich kart. Natomiast w przypadku odwrotnym, kiedy mamy na stole kartę „Dobierz 2 karty”, a inny gracz zagra kartę „Dobierz 3 karty” to ten gracz powinien dobrać jeszcze jedną kartę.

Jeżeli jest to karta celów, to należy położyć cel na środku stołu. Karty celów są bardzo ważne w rozgrywce, ponieważ to dzięki ich spełnieniu można wygrać. Wystarczy spełnić założenia celu, czyli np. mieć 10 kart na ręce, aby natychmiast wygrać, a wygrać można nie tylko w swojej turze, ale w każdym momencie. Cel jest tylko jeden dla wszystkich graczy, chyba że zasady wskazują inaczej. Jeżeli ktoś zagra cel, to cel który obecnie jest na stole, należy przenieść na stos kart odrzuconych.

Jeżeli zagrana zostanie karta akcji, to natychmiast trzeba ją rozpatrzyć, po czym karta akcji zostaje przeniesiona na stosik kart odrzuconych. Jeżeli gracz zagrał kartę akcji, której warunek nie może być spełniony np. „Ukradnij fant”, kiedy żaden inny gracz nie ma wystawionego fantu, to karta powinna zostać odrzucona.

Jeżeli zagrana zostanie karta fantów, to należy ją położyć przed sobą i w tym momencie fant liczy się do osiągania celu. Cel, który opiera się na fantach może zostać spełniony, tylko w momencie, kiedy fanty są wyłożone przed graczami, karty fantów niezagrane (na ręce) nie liczą się.

Gra kończy się w momencie, kiedy jeden z graczy osiągnie cel.

Dodatkowo nie można odrzucać po prostu kart, których nie chce się mieć, co czasem powodowało, że jedno z nas było zmuszone do zagrania karty, która dawała zwycięstwo drugiej osobie.

Fluxx - przykładowa rozgrywka

Nasza opinia

Fluxx jest bardzo dobrą grą przy której zdążyliśmy już spędzić kilka wieczorów. Jest bardzo regyrwalna, ponieważ za każdym razem zarówno przebieg gry, jak i zasady są inne.

Czasami przy dużej ilości zasad na stole zdarza się, że trzeba trochę pomyśleć, aby w jak najbardziej efektywny sposób je wykorzystać, dlatego wiek powyżej ośmiu lat wydaje nam się adekwatny, chociaż podejrzewam, że nawet nieco młodsi gracze daliby sobie z tym radę.

Co do czasu rozgrywki to jest on uzależniony od losowości gry. Nie raz zdarzyło się, że rozgrywka trwała 5 minut i już była zakończona, ale bywały takie momenty, że trwała około 30 minut.

Losowość ma bardzo duże znaczenie we Fluxxie, ponieważ prawie wszystko zależy od tego, jakie karty przypadną nam w udziale. Oczywiście jak już wspominaliśmy wcześniej, często ważne jest to, żeby wykorzystać obowiązujące nowe zasady w taki sposób, aby jak najwięcej uzyskać, a na to mamy wpływ.

Podsumowując, gra jest bardzo przyjemna, prosta, ale czasem skomplikowana, krótka, ale czasem długa, jedyne co jest w niej pewne to zmienność i dobra zabawa.

Plusy:

 • dla różnych osób, dobra na spędzenie czasu z rodziną i na imprezę,
 • stała zmienność zasad,
 • duża regrywalność,
 • dodanie dwóch kart do innych edycji Fluxx,
 • puste karty do stworzenia swoich,
 • szybka gra,
 • małe pudełko, łatwe do podróżowania.

Minusy:

 • losowość czasami sprawia, że gracze nie mają wpływu na grę, ponieważ już w jednej z pierwszych tur jeden z nich możne dostać wygraną na rękę.

Ciekawostki

Gra Fluxx ma 4 inne rodzaje:

 • Fluxx Cthulhu,
 • Fluxx Gwiezdny,
 • Fluxx Rick and Morty,
 • Fluxx Zombie

Do rozgrywki w Fluxx nowy gracz może dołączyć w każdej chwili. Wystarczy, że dobierze początkowe 3 karty, a następnie dostosuje się do aktualnie obowiązujących zasad.

Różne wersje Fluxxa można ze sobą łączyć, tworząc w ten sposób grę, która jest jeszcze bardziej nieprzewidywalna.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *