Gry z prądem – #zostańwdomu graj online

Kiedy nie można spotkać się ze znajomymi w realu i pograć w planszówki, można spróbować pograć w imprezowe gry online. W dzisiejszym poście chcielibyśmy przedstawić wam pomysły na spędzenie czasu ze znajomymi w sieci. Przygotujcie komputer lub telefon, nalejcie sobie coś do picia i zbierzcie znajomych!

Platformy

Pierwszym elementem, który musimy wybrać na początku, jest platforma do rozmów. My korzystamy najczęściej z Google Hangouts, Messengera, Discorda i Skype. Poniżej opiszę przytoczone platformy, bazując na naszych doświadczeniach.

Messenger

Konto na Facebooku ma prawie każdy. Tutaj sprawa jest prosta, wystarczy utworzyć grupową konwersację, dodać znajomych i gotowe. Jakość połączenia jest całkiem dobra, nawet przy słabszym internecie nie było problemów z prowadzeniem rozmów. Raz zdarzyło się nam jednak, że połowa znajomych była odwrócona do góry nogami i nie można było z tym nic zrobić. Messenger oferuje nawet mini gry. Wystarczy ruszać głową i rogiem jednorożca łapać krążki albo jeść hamburgery i puchnąć przy okazji – kto grubszy, ten wygrywa.

Google Hangouts

Google Hangouts ekran początkowy

Tę platformę również mamy prawie wszyscy. Zdziwieni? Wystarczy posiadać konto na Gmailu. Na telefonie trzeba pobrać aplikację Google Hangouts i zalogować się swoim mailem, a na komputerze wejść na Gmaila lub na stronę: hangouts.google.com. Jeśli jesteśmy na komputerze, to ogromną zaletą tego komunikatora jest to, że podobnie jak messenger wystarczy tylko przeglądarka internetowa. Jeszcze większą zaletą jest to, że korzysta z tej aplikacji stosunkowo mało osób, przez co jakość połączeń jest bardzo dobra. Największą zaletą jest możliwość udostępniania swojego ekranu, bez konieczności instalowania dodatkowych programów. Umożliwia to kreatywne podejście do różnych gier (np. szubienica).

Discord / Skype

Korzystanie z tych aplikacji bardzo nam się nie spodobało. Obie aplikacje, należy instalować dodatkowo. Potem próbują uruchamiać się za każdym razem przy włączaniu komputera. Plusem jest to, że podobnie jak Hangoutsy, umożliwiają udostępnianie ekranu. Jednak jakość połączeń bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Występowały problemy z głosem czy ścinało obraz. Czasem robiliśmy tak, że na Discordzie udostępnialiśmy ekran, a połączenie głosowe kontynuowaliśmy na messengerze, ale w sumie po co, jak od tego mamy Hangoutsy.

Gry online

Zebraliście ekipę? Macie połączenie ze sobą? Super! Teraz zostaje wybrać jak spędzić czas w kreatywny sposób. Wypróbowaliśmy kilka gier do grania na odległość, które chcielibyśmy wam teraz przedstawić.

Skribbl

Skribbl.io - kalambury

Ciekawą stroną do gry w kalambury jest Skribbl.io, gdzie możemy stworzyć swoją postać i grać do 12 osób. W Skribbl jest dostępny język polski i można stworzyć prywatny pokój, a później przesłać znajomym link do gry. Przy tworzeniu pokoju jest możliwość wyboru ilości rund oraz czasu na rysowanie. W trakcie gry każdy z graczy rysuje obrazek, który ma za zadanie przedstawić słowo, które wybrał (jest możliwość wyboru jednego z trzech słów), a reszta graczy odgaduje, poprzez wpisanie słowa na czacie. Jedynym minusem jest to, że czasami w trakcie gry słowa się powtarzają, ale w takiej sytuacji można wybrać inne słowo.

Państwa miasta

państwa miasta online

Przez internet można zagrać również w państwa miasta, czyli grę mojego dzieciństwa, w której nie ma maksymalnego limitu graczy. Wystarczy, aby każdy gracz miał swoją kartkę, na której wypisujemy wybrane kategorie (obowiązkowo państwa i miasta 😉 ). Później jeden z graczy w myślach przeliterowuje alfabet, a inny w wybranym przez siebie momencie mówi „stop”. Pierwszy gracz wskazuje, na jakiej literze skończył i należy na kartce wypisać słowa z danych kategorii, które zaczynają się na daną literę. Gracz, który jako pierwszy skończył, mówi „stop” i to zakańcza rundę. Gracze podliczają punkty za każde słowo w kategorii w następujący sposób:

  • jeżeli jako jedyny wpisałeś w kategorii słowo – 15 pkt,
  • jeżeli nikt inny nie ma takiego słowa w tej kategorii – 10 pkt,
  • jeżeli ktoś inny ma takie samo słowo jak ty – 5 pkt,
  • jeżeli nie wpisałeś słowa – 0 pkt.

My gramy w taki sposób, ale zasady można modyfikować 🙂

Jeżeli jednak wolicie zamiast pisania na kartce, pograć w internecie to przedstawiam – panstwamiastaonline.net. Strona pozwala na grę ze znajomymi, wystarczy założyć pokój, wybrać kategorie i przesłać link do gry. Limit graczy to 20 osób, a bez logowania się mamy dostęp do 6 rund w trakcie jednej rozgrywki. Na tej stronie po rozegraniu tury gracze mogą sprawdzić sobie nawzajem wpisane słowa i wykreślić je z punktacji.

Kurnik

kurnik - dużo gier online

Bardzo dobrą stroną jest Kurnik. Mamy 28 różnych gier online, np. makao, tysiąc, literaki, chińczyk, domino czy szachy. Większość gier jest dostępna dla 4 graczy, natomiast w kalambury może grać nawet do 20 osób. Na Kurniku można stworzyć prywatny pokój do gry i grać jako gość, bez konieczności tworzenia kont.

Uno

uno online

Kolejną grą jest Uno. My raz graliśmy poprzez stronę play.unofreak.com, nie jest to najlepiej skonstruowana strona, ale jeżeli lubisz grać w Uno, to da się 🙂 Po wejściu w link należy wybrać Join a Game na górnym pasku, stworzyć pokój i po wejściu do niego, pod ekranem Room Lobby jest wskazany link, który należy wysłać do graczy… I można grać.

Roll20

roll20 net - prowadzenie RPG

Dla fanów gier fabularnych – RPG, chcielibyśmy przedstawić stronę roll20.net. Siedzimy w domu, nie możemy się spotykać, ale postać naszego maga czy wojownika sama się nie rozwinie. Masz ekipę, mistrza gry, lub sam jesteś mistrzem i masz dla kogo prowadzić? Roll20 pozwala poprowadzić sesję online. Strona ta posiada wbudowany komunikator – rozmowa głosowa oraz wideo. Posiada czat. Mistrz gry ma ogrom możliwości – może stworzyć teren, zakryć go mgłami wojny przed graczami i odkrywać tylko najważniejsze elementy. Każdy z graczy może posiadać własne karty postaci. Strona umożliwia również szeptanie. Mistrz gry wybiera osobę i przez to na chwilę wyłącza się dla reszty graczy, prywatnie rozmawiając z wybraną postacią. Można posiadać również własne żetony postaci, a MG może dać możliwość ruszania się nimi tylko przez konkretnych graczy. Pozwala to na personalne ruszanie się własną postacią. Pozwala wprowadzić elementy, które były trudne do osiągnięcia przy graniu wspólnie przy stole. Samo powiedzenie „podchodzę do okna” jest za małe, teraz można rzeczywiście samemu podejść do tego okna. Zobaczą to wszyscy inni gracze, a przy tym, nie trzeba tego deklarować.

Roll20 posiada również aplikację na telefon, ale z naszych doświadczeń wychodzi, że działa nam tylko opcja czatu i rzucania kością. Niestety nie widać nawet mapy. Polecamy korzystanie z przeglądarki na komputerze.

Wisielec/Szubienica

Kolejną grą jest wisielec, w której nie ma wskazanej maksymalnej liczby graczy. Nie znalazłam strony, która pozwalałaby grać w wisielca w trybie multiplayer ze znajomymi na odległość. Natomiast zawsze można zagrać udostępniając ekran przy wykorzystaniu np. painta. Zasady są następujące: jeden z graczy wybiera słowo/wyrażenie/przysłowie (czy na co innego się umówicie) i nie zdradzając go reszcie graczy, rysuje tyle znaków podłogi „_” ile liter ma to słowo. Później po kolei każdy gracz podaje jedną literę. Jeżeli litera jest w słowie, to wpisuje się ją w odpowiednie miejsce, a jeżeli nie to gracz, który wymyślił słowo, dorysowuje jeden z elementów szubienicy. Gra kończy się w momencie odgadnięcia hasła (wygrana) lub jeżeli skończą się elementy szubienicy do rysowania (przegrana).

Kim jestem?

Jest to gra, w którą może grać dowolna ilość osób. Jeden gracz wymyśla sobie, kim chce zostać, a reszta graczy ma za zadanie odgadnąć, kim się stał. Gracze mają na to określoną ilość pytań (np. 10), a pytania muszą być sformułowane w taki sposób, aby można było na nie odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Można grać w taki sposób, że każdy gracz ma swoją kolej na zadawanie pytań lub drużynowo, kiedy gracze wspólnie zastanawiają się jakie pytania zadać. Okazało się, że odgadnięcie „Królowej Elżbiety” było o wiele łatwiejsze niż „Jasona Stathama”.

Kalambury

Wystarczy mieć trochę miejsca oraz konieczne jest połączenie wideo. Hasła można samemu wymyślać lub skorzystać z aplikacji, przykładowo: e-kalambury.pl. Zasady są proste. Osoba, która przedstawia hasło, staje w takim miejscu, aby była dobrze widoczna, a następnie pokazuje hasło. Reszta graczy stara się odgadnąć. Wygrywa szybszy. Można się również podzielić na drużyny, żeby rywalizacja była ciekawsza.

Board Game Arena

Wow. To jest coś. Jeżeli nie możecie się spotkać ze swoimi znajomymi, to mamy dla was coś naprawdę fajnego – Board Game Arena: pl.boardgamearena.com. Jest to platforma, dzięki której możemy grać w znane lub mniej rozpoznawalne tytuły gier planszowych. Wystarczy tylko założyć bezpłatne konto.

Boardgamearena jest międzynarodową platformą (ale spokojnie, jest dostępny język polski), więc możemy spotkać na niej graczy z różnych zakątków świata. Są dostępne różne gry, zarówno szybkie, jak jedna z naszych ulubionych Sushi Go!, a także bardziej skomplikowane i dłuższe, jak np. Terra Mystica, czy Klany Kaledonii. W tym momencie (17.05.2020) jest dostępnych 177 gier i widzimy, że co jakiś czas są wprowadzane nowe, więc nie ma nudy – jak już nauczycie się wszystkich 177, to pewnie będą kolejne ;p

Ogólnie można korzystać z platformy za darmo, ale jeżeli chcemy grać ze znajomymi, to jedna osoba musi wykupić konto premium. Nie jest ono drogie, bo kosztuje 4 euro na miesiąc przy jednorazowym zakupie lub 24 euro, ale wtedy konto jest ważne cały rok. Plusy konta premium, to przede wszystkim to, że można tworzyć pokoje do gier, do których można zapraszać znajomych (należy najpierw zaprosić graczy do znajomych – oni też muszą mieć konto, ale mogą mieć darmowe). Jeżeli ma się zwykłe konto, to gdy dopiszemy się do gry, to jesteśmy losowo dodawani do pokoju tej gry. Niektóre gry są dostępne tylko dla graczy premium, ale spokojnie wystarczy, że jedna osoba mająca premium będzie chciała zagrać w tę samą grę, to ty bez premium też będziesz mógł. Na gry premium nie czekaliśmy dłużej niż 5 minut, także nie było tak źle, ale pewnie to zależy też od tego, w jakiej porze grasz – weekendy są oczywiście bardziej oblegane.

Konto premium można też zdobyć w darmowy sposób. Gdy wygrasz w nową grę lub pomagasz w tłumaczeniu albo wysyłasz link, dzięki któremu ktoś założy konto https://boardgamearena.com/?sp=1g84vx (to jest nasz link, jeżeli ktoś chciałby skorzystać 🙂 ), to dostaje się punkty prezentowe – 100 punktów prezentowych, to jeden darmowy miesiąc konta premium 🙂

Dostępnych jest kilka wariantów rozgrywk, między innymi gorące krzesło – gdzie możecie grać ze znajomym bez premium, ale musicie być w tym samym miejscu, bo polega to na przekazywaniu laptopa po zakończeniu rundy drugiemu graczowi. Co do czasu, w jakim jest rozgrywana gra, to są dostępne dwa tryby – w czasie rzeczywistym lub w trybie turowym. W czasie rzeczywistym oznacza, że gra się teraz i mamy wyznaczony czas na rundę. W trybie turowym oznacza, że rozgrywamy tury co kilka godzin – w tym trybie można grać w kilka gier jednocześnie.

Dodatkowe plusy? Platforma robi wszystko za ciebie. Nie lubisz przeliczać punktów? Platforma to zrobi. Nie wiesz jakie ruchy możesz wykonać? Platforma ci wskaże, a nawet przed wykonaniem ruchu da ci znać, co tracisz wykonując ten ruch. Nie lubisz rozkładać planszy? Od tego momentu to nie jest problem. Chciałbyś najpierw przejść samouczek mogąc zagrać z komputerem? Proszę bardzo – platforma to zapewnia. A może wolisz przeczytać instrukcję? Jest dostępna na platformie.

Dla użytkowników premium jest dostępnych jeszcze kilka udogodnień, między innymi mogą wskazać swój preferowany kolor i taki będzie im nadawany, więc jeżeli np. tak jak Marta bardzo lubisz być zielonym graczem, lub tak jak Krzysiek – niebieskim, to konto premium może ci to zagwarantować. Dodatkowo dla geeków – po rozegraniu rozgrywki w grze możecie też zobaczyć statystyki tej partii.

Nie mówimy, że jest to najlepsza platforma tego typu na świecie, bo wszystkich nie znamy, ale jest to najlepsza nam znana. Nie zastępuje to nam gier, które można rozłożyć i pograć w realu, ale jest to całkiem ciekawe rozwiązanie 🙂

Gry z naszej kolekcji

W naszych grach mamy dwie, w które bez problemów można grać przez internet.

Pierwszą z nich są Czarne Historie, czyli gra, w której gracze mają za zadanie rozwiązywać straszne zagadki. Jeden z graczy zapoznaje się z treścią karty i przedstawia opis zagadki, a reszta graczy poprzez zadawanie pytań musi odgadnąć rozwiązanie. Pytania powinny być skonstruowane w taki sposób, aby można było odpowiedzieć na nie w formie „tak” lub „nie. Przy Czarnych Historiach wystarczy korzystać z kart lub z aplikacji, np. Dark Stories.

Drugą grą jest Detektyw, kryminalna gra kooperacyjna, w której gracze rozwiązują różne sprawy, wcielając się w agentów agencji śledczej. Przy grze wykorzystuje się karty spraw oraz stronę internetową z bazą danych. Żeby móc grać online wystarczy, że jedna osoba ma Detektywa i będzie udostępniać reszcie graczy ekran swojego komputera, aby mieli dostęp do bazy danych. Karty można przesyłać sobie poprzez np. Messenger. My razem ze znajomymi rozegraliśmy już w ten sposób prawie całą kampanię i wychodzi to świetnie.

I to już wszystkie znane nam gry, w które można grać na odległość – jeżeli wy znacie jakieś inne, to zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach 🙂

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *