Minecraft: Builders & Biomes – gra planszowa

Jeśli zainteresował cię tytuł „Minecraft” i myślisz, że, ta gra planszowa będzie odzwierciedleniem jeden do jednego komputerowej gry, to się rozczarujesz. Natomiast jeżeli szukasz gry jedynie opartej na Minecraft, przyjaznej dzieciom, jak i dobrej dla dorosłych to jest to bardzo dobry strzał.

Minecraft - pudełko

Minecraft jako gra planszowa niestety nie jest dostępna w Polsce, jedynie można ją czasem kupić na portalach aukcyjnych lub zamówić poprzez zagraniczną stronę. My zamówiliśmy ją właśnie poprzez portal aukcyjny, a pomysł na jej zakupienie pojawił się w związku z zainteresowaniem Krzyśka, który kiedyś bardzo lubił grywać w Minecraft. Ja miałam raz styczność z tą grą komputerową, ale nie spodobała mi się, natomiast co do gry planszowej Minecraft: Builders & Biomes moja opinia jest zupełnie inna.

Podstawowe informacje

 • Liczba graczy: 2 – 4,
 • Wiek: 10+,
 • Czas gry: 30 – 60 minut,
 • Wydawca: Ravensburger,
 • Twórca: Ulrich Blum.

Zawartość pudłeka

Minecraft - zawartość pudełka
Zawartość pudełka

Pudełko jest stworzone z kartonu i jedna jego część (na powyższym zdjęciu) jest wyłożona tekturą imitującą klocek desek z gry komputerowej, co bardzo ulepsza jego wygląd. Pudełko zawiera instrukcję napisaną w kilku językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim oraz holenderskim. Instrukcja jest prosta i jeżeli znacie jeden z wymienionych języków, to nie powinno być problemów ze zrozumieniem mechaniki i zasad gry.

Następne są 4 różne plansze graczy, na których ustawia się wybudowane biomy, za które otrzymuje się punkty. Punkty te są zaznaczane na torze punktacji, który obramowuje planszę gracza, poprzez przesuwanie znacznika w konkretnym kolorze:

Minecraft - plansza gracza
Przykład planszy gracza

Kolejne są 64 płytki budynków i mobów z twardej tektury. Budynki mogą być na czterech różnych biomach – lasu, pustyni, gór i śnieżnej tundry. Mogą zawierać cztery rodzaje materiałów – piasek, drewno, kamień lub obsydian oraz mogą być typami budynków – mieszkalny, dekoracyjny most lub dom dla zwierząt. Na płytkach znajdują się również moby takie jak, pająki czy creepery:

Minecraft - dostępne kafelki
Przykładowe płytki – na górze budynki, na środku i na dole moby.

Kolejnymi elementami są 64 stworzone z drewna (!) bloki: 16 drewnianych (brązowe), 16 piaskowych (kremowe), 12 kamiennych (szare), 10 obsydianowych (czarne) i 12 szmaragdowych (zielone). Bloki dzięki szablonowi (na poniższym zdjęciu w tle) można ułożyć w sześcienną kostkę, po prostu wrzucając do ustawionego szablonu i potrząsając, kostka stworzy się praktycznie sama. Konkretne bloki są potrzebne do budowania biomów, a szmaragdowy blok może zastąpić każdy inny.

Minecraft - Blok zasobów - kostka drwniana, drewno, piasek, emerald, kamień, obsydian
Sześcienna kostka z bloków

W pudełku znajdują się także 4 zestawy graczy w konkretnych kolorach. Każdy zestaw gracza składa się ze znaczka do toru punktacji, postaci gracza oraz zestawem broni. Dodatkowo w pudełku znajdują się 4 puste miejsca na postaci gracza, dzięki czemu można stworzyć swoją ulubioną postać ze świata Minecraft 🙂

Minecraft - gracze
Zestawy graczy
Minecraft - kafelki ataku na moby
Podstawowy zestaw żetonów do walki (każdy gracz na początku otrzymuje taki sam)

W pudełku znajdują się także dodatkowe bronie, które można zdobyć w trakcie rozgrywki i dzięki temu powiększyć swój zestaw do walki, ale o tym później w części dotyczącej rozgrywki.

W pudełku jest także 6 kafelków ze skróconą instrukcją w kilku językach.

Minecraft - skrócone informacje o dostępnych akacjach
Skrócona informacja o turach

Mamy także 6 kafelków z zasadami podliczania punktów po pierwszej (A), drugiej (B) i trzeciej (C) rundzie. Każda zasada podliczania jest w dwóch sztukach:

Minecraft - punktowanie na koniec rundy
Kafelki z podliczaniem punktów

Przygotowanie rozgrywki

Na początku tworzymy blok zasobów, wrzucając losowo drewniane klocki, do złożonego pomocniczego szablonu. Potrząsając, klocki powinny się powoli zacząć układać, formując duży blok. Jeśli wszystko jest na miejscu, możemy ściągnąć szablon i przyglądnąć się nowo powstałemu bloku zasobów. Gracze mogą go w każdej chwili obracać, aby z każdej strony móc się jemu dokładnie przyjrzeć. Następnie zaczynamy od losowego ułożenia płytek z mobami i budynkami (64) w kwadracie 4 x 4 po cztery w jednym miejscu, rewersami do góry, przy czym należy zostawić miejsce na pionki graczy. Układamy również po 4 skrzynki (żetony broni) na każdym boku jak na zdjęciu poniżej.

Minecraft - rozłożona gra

Każdy z graczy wybiera swój kolor i odpowiadające mu zestawy gracza – postać, znacznik punktacji i podstawowe żetony broni. Każdy z graczy otrzymuje również planszę gracza z torem punktacji, na którym układa na polu 0 znacznik punktacji. Następnie każdy z graczy układa swoją postać na środku planszy jak na zdjęciu powyżej.

Następnie pierwszy gracz rozpoczyna rozgrywkę.

Rozgrywka

W trakcie tury możemy wykonać dwie akcje spośród pięciu:

 • wziąć 2 bloki,
 • poruszyć się od 0 do 2 miejsc i odkrycie płytek wokoło,
 • zbudować budynek,
 • walczyć z mobem,
 • zebrać żetonu broń.

Nie można wykonać dwóch tych samych akcji. Wyjątek ten stanowi wykorzystanie moba z mięskiem, który daje dodatkowy ruch. Można wtedy wykonać czynność, którą już zrobiliśmy poprzednio.

A teraz po kolei:

 • Akcja dobrania dwóch bloków pozwala dobrać jedynie te bloki, które mają widoczne dwie ściany boczne i ściankę górną. Oznacza to, że początkowo można dobrać jedynie te, które są na rogach, a następnie te, którym odsłoniliśmy ścianki:
Minecraft - pobranie zasobów
 • Poruszenie się od 0 do 2 miejsc oznacza, że można przesunąć swojego pionka pomiędzy płytkami o wskazaną ilość miejsc, można poruszać się jak na grafikach poniżej. Dodatkowo po wykonaniu ruchu należy odsłonić płytki terenu, które są na ukos od figurki gracza. W instrukcji jest opisane, że kafle skrzyń (z bronią) należy również odsłonić, natomiast my polecamy, aby tego nie robić, a następnie dobierać je w ciemno, co wydaje się ciekawsze dla nas 😉 . Może dziwnie na pierwszy rzut oka wyglądać zapis „poruszanie się od 0 do 2 miejsc”, ale ma to sens – po prostu, jeżeli postanowimy wykorzystać tę akcję i nie przemieszczać pionka, to tylko i wyłącznie odwracamy płytki. Na poniższej grafice oznaczono kolorami te kafle, które należałoby odsłonić, jeśli gracze wykonaliby ruch. Należy też pamiętać, że nawet jeśli zostaną zabrane wszystkie kafle w danym rzędzie, to i tak należy podczas ruchu traktować, tak jakby były (i wykonać 2 ruchy, zamiast jakby się mogło wydawać, jeden).
Minecraft - możliwe ruchy graczy
 • Aby zbudować budynek, należy znajdować się na ukos od płytki, którą chcemy zbudować i zapłacić za budynek wskazaną ilość konkretnych bloków zasobu (można skorzystać ze szmaragdowych, które zastępują każdy rodzaj bloku), po czym ułożyć go na planszy gracza w wybranym miejscu (rodzaj biomu – teren nie musi się zgadzać). Jeżeli na płytce, którą zbudowaliśmy, znajduje się ikona błyskawicy, to należy przesunąć znacznik na torze punktacji o wskazaną ilość punktów. Dodatkowo płytki możemy budować na innych wybudowanych już płytkach, przykład na zdjęciu poniżej:
Minecraft - drewniany kafel
Minecraft - plansza gracza
 • Walka z mobem polega na tym, że należy tak samo, jak w przypadku budowania, znajdować się na ukos od płytki z odkrytym mobem i zainicjować walkę. Należy wtedy ze swojego zestawu żetonów do walki, losowo wyciągnąć 3 żetony i podliczyć liczbę serduszek. Jeżeli liczba serduszek jest taka sama lub większa, to oznacza, że walka została wygrana i gracz zabiera płytkę moba do siebie, jak na zdjęciu poniżej – jedna walka została wygrana, a druga została przegrana. Moby mają także różne ikony pozwalające np. skorzystać z dodatkowej akcji (ikona udka – po wykorzystaniu dodatkowej akcji mob zostaje odrzucony do pudełka) lub przy ikonie klepsydry oznacza to ilość punktów, jaką otrzymamy za ilość płytek z danym typem, rodzajem terenu lub materiałem na koniec rozgrywki. Ikona błyskawicy na płytce moba oznacza, ile punktów zwycięstwa otrzymamy natychmiast po wygraniu – należy przesunąć znacznik na torze punktacji gracza.
Minecraft - atakowanie moba
Przegrana walka z mobem.
Minecraft - przykładowa walka z mobem
Wygrana walka z mobem.
 • Możemy zebrać żeton broni w momencie, jeżeli jest on na ukos od naszego gracza. Żeton jest dokładany do zestawu gracza i w kolejnej walce może zostać wylosowany. Podczas losowania możemy wyciągnąć:
  • Ziemniaka – zapycha po prostu rękę
  • Miecz – zadaje konkretną ilość obrażeń
  • TNT – zadaje aż 5 obrażeń, ale jeśli go wykorzystamy, to należy odrzucić kafel do pudełka
  • Łuk – zadaje obrażenia plus pozwala dociągnąć kolejny kafelek
  • Kilof – pozwala na dociągnięcie klocka zasobu
  • Motyka – oprócz zadanych obrażeń, dodaje nam expa.

Po wykonaniu dwóch akcji przez pierwszego gracza zaczyna się tura kolejnego gracza, który tak samo wykonuje dwie akcje.

W trakcie gry mamy 3 rundy. Każda runda kończy się wraz z zebraniem całego poziomu bloków z sześcianu. W momencie, kiedy jeden z graczy zbierze ostatni blok z poziomu, to runda kończy się natychmiast, więc może się zdarzyć, że runda, a nawet cała gra zakończy się w połowie tury gracza, ponieważ nie jest ona dokańczana.

Punktacja

Punktację możemy podzielić na 3 części – w trakcie rozgrywki, po każdej z 3 rund oraz po zakończeniu rozgrywki.

Punktacja w trakcie rozgrywki to uzyskiwanie punktów w momentach, kiedy:

 • budujemy płytki, które mają symbol błyskawicy – dodajemy wskazaną ilość punktów,
 • wygrana walka z mobem – dodajemy wskazaną przy ikonie błyskawicy liczbę punktów,
 • dociągnięcie motyki podczas walki z mobem.

Punktacja po zakończeniu każdej z 3 rund wygląda w ten sposób, że każdy gracz wybiera po pierwszej rundzie jeden typ biomu, po rundzie drugiej jeden rodzaj materiału, a po rundzie trzeciej jeden typ budynków i za to punktuje zgodnie z kafelkiem A (runda 1), B (runda 2), C (runda 3). WAŻNE! Liczą się tylko te biomy, materiały i budynki, które przylegają do siebie chociaż jednym bokiem, czyli np. trzy płytki muszą się ze sobą stykać bokami. Jeżeli stykałyby się tylko dwie płytki, to gracz dostanie punkty tylko za nie. Wyjątkowo przy podliczaniu punktów za typy biomów punkty dostaje się również za typy biomów, które już są na planszy gracza. Taktowane są tak samo, jakby to gracz je wybudował.

Podliczanie punktów po zakończeniu rozgrywki polega na tym, że każdy gracz zbiera płytki mobów, z którymi wygrał. Należy zebrać moby, które mają ikonę klepsydry i przeliczyć zgodnie z poniższym przykładem:

Gracz ma 4 widoczne budynki typu most i wygranego moba, który daje 3 punkty za każdą płytkę z typem most. Liczba punktów – 4 x 3 pkt = 12 pkt. Tutaj nie jest wymagane, aby kafelki się stykały ze sobą.

W ten sposób przeliczamy punkty i gracz z największą liczbą punktów wygrywa.

Nasza opinia

Minecraft: Builders & Bioms jest bardzo kolorową, świetnie wykonaną, dobrze skonstruowaną i bardzo ciekawą grą. Gra angażuje mocno każdego z graczy, chociaż zdarza się, że jeden gracz może przyblokować innego.

Podoba nam się również to, że w grze mamy wiele akcji do wyboru.

Gra jest bardzo płynna i za każdym razem inna, dzięki losowemu rozłożeniu kafelków. Gra jest dobrze zbalansowana, dzięki czemu gracze mogą dowolnie wybierać strategie i zawsze mają szansę wygrać, wpływa na to jedynie losowość i strategie innych graczy.

Gra jest również dobrze skalowalna. Równie dobrze gra się w dwie osoby, jak i w cztery. Grając we dwójkę, możemy zaplanować sobie więcej akcji i dłużej „cieszyć” się grą, bo kafelki i bloczki nie znikają tak szybko, jak przy rozgrywce w większą ilość graczy.

Bardzo podoba nam się to, że zakończenie rund nie jest ściśle określone, ale jest mocno płynne i zależne od tego, na czym skupiają się poszczególni gracze, więc gra nie jest monotonna.

Cena gry nie jest mała, ale z drugiej strony mając pudełko w ręku, to wiemy, za co płacimy. Gra zawiera dużo elementów, które są dobrze wykonane, przede wszystkim duże drewniane bloki.

Minusem gry jest mała dostępność, oczywiście grę można zamówić na zagranicznej stronie, ale dostawa może nie być tak szybka, jak przy zakupie na stronie krajowej.

Plusy:

 • duża regrywalność,
 • dobrze zbalansowana,
 • kolorowa,
 • porządnie wykonana,
 • możliwość stworzenia własnego piona gracza,

Minusy:

 • dostępność,
 • gra póki co nie jest wydana na język polski,
One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *