Talisman Magia i Miecz Zwiastun – recenzja dodatku

Nad światem Talismana pojawiło się nowe zagrożenie – przepowiednia, która może sprowadzić na wszystkich zagładę. Oto Zwiastun – do Talismana wkracza Prorok.

Zwiastun to kolejny mały dodatek do Talismana, którym uzupełniliśmy naszą kolekcję planszówek. Po rozegraniu wielu partii w Talismana we dwoje najzwyczajniej w świecie gra zaczęła być dla nas za łatwa. I wtedy rozpoczęliśmy poszukiwania dodatku, który spełni nasze oczekiwania i „utrudni” nam rozgrywkę. Po obejrzeniu wielu recenzji i przeczytaniu postów wybraliśmy właśnie Zwiastun.

Talisman Zwiastun rozszerzenie - pudełko

Na początek zawartość. W pudełku znajdujemy 32 karty Omenu, 10 kart Terenu, 75 kart Proroka, 10 kart Zaklęć, 2 karty alternatywnych zakończeń, 3 figurki poszukiwaczy, 3 karty poszukiwaczy, 1 figurka Proroka i 1 karta Proroka.

Zawartość pudełka rozszerzenia Talisman Zwiastun

Karty Omenów reprezentują złowieszcze znaki, które pojawiają się w trakcie przygody. Istnieją cztery zestawy kart Omenów – na zdjęciu poniżej mamy przedstawiony zestaw Armagedon. W rozgrywce bierze udział jeden zestaw, który składa się z przepowiedni i siedmiu omenów. Kart powinny być ułożone w stosik w następujący sposób – na górze przepowiednia i idąc w dół pierwszy omen, później drugi, a na samym spodzie siódmy omen.

Talisman Zwiastun - omeny

Kiedy w trakcie rozgrywki jakaś karta wskazuje, aby odrzucić wierzchnią kartę ze stosu omenów, to bierzemy kartę z góry i odkładamy ją odkrytą na stos odrzuconych kart omenów. Następnie należy rozpatrzyć polecenie, które wskazuje nowo odkryta karta, np. jeżeli odrzucimy przepowiednię, będzie to pierwszy omen.

Może wystąpić również sytuacja, w której karta ze stosu odrzuconych kart Omenów może trafić na stos omenów – w tym momencie należy natychmiast rozpatrzyć polecenia na tej karcie.

Efekty na karcie wywierają wpływ przez cały czas, kiedy znajdują się na wierzchu stosu omenów.

Zwiastun wprowadza też nową możliwość zakończenia gry – jeżeli w stosie kart Omenu nie będzie już kart, to oznacza koniec przygody. W takiej sytuacji wszyscy gracze przegrywają, chyba że posiadają przedmiot, który zapewnia w takiej sytuacji wygraną 😉

Karty terenu zmieniają w trakcie rozgrywki planszę Talismana. Kiedy karta wskazuje, że na obszarze należy położyć kartę terenu, wtedy wcześniejsze polecenie obszaru zostaje zakryte i zaczyna obowiązywać nowe. Jeżeli efekt z karty nawiązuje do obszaru, który został zakryty przez kartę terenu, to w tym momencie ten efekt musi zostać zignorowany. Karty terenów można usunąć, tylko jeżeli pojawi się efekt, który na to pozwoli. Kart terenów nie można ułożyć na obszarach znajdujących się w Krainie Wewnętrznej.

Talisman Zwiastun - zastępcze karty terenu

Jeżeli efekt z karty nakazuje ułożyć na obszarze konkretną kartę terenu, a jest ona już położona na innym obszarze, to należy zabrać tę kartę i położyć ją na terenie, na którym teraz powinna zostać położona.

Może się także zdarzyć, że będzie trzeba położyć losową kartę terenu – wtedy trzeba przetasować karty i wybrać losowo 🙂

Talisman Zwiastun - Karta Proroka

Prorok to postać, która wkroczyła do świata Talismana i będzie próbowała w nim namieszać. Prorok zna przepowiednię, która wieszczy zagładę i będzie starał się o tym powiedzieć wszystkim, których napotka.

Rozpoczynając grę, figurka Proroka nie powinna znajdować się na planszy, a na swojej karcie przy mapie. W momencie, kiedy poszukiwacz, dociągając karty przygód, wylosuje typ – Zdarzenie, wtedy Prorok wkroczy na planszę, a konkretnie na obszar, na którym znajduje się poszukiwacz. Od tego momentu zawsze, kiedy poszukiwacz znajdujący się w tej samej Krainie co Prorok, będzie miał wylosować karty przygody, zamiast nich będzie dociągał taką samą liczbę kart proroka.

Kiedy poszukiwacz trafi na obszar, na którym znajduje się Prorok, musi rzucić jedną kością i rozpatrzyć efekt z karty Proroka.

W momencie, kiedy jedna z kart Omenu zostaje odrzucona, Prorok opuszcza planszę i wraca na swoją kartę, oczekując na pojawienie się kolejnej karty przygód o typie Zdarzenie.

Na karty Proroka nie mają wpływu żadne karty przygód, zaklęcia, ani zdolności specjalne. Kiedy poszukiwacz wylosuje Wroga, którego pokona, wtedy trofeum musi zostać zabrane.

Na niektórych kartach występuje słowo „przeklęty”, to oznacza, że ci przyjaciele lub przedmioty zostały naładowane mrocznymi siłami. Jeżeli poszukiwacz napotka kartę ze słowem przeklęty, to musi ją zabrać ze sobą i zawsze, kiedy jest taka możliwość, musi jej używać – nawet jeżeli masz inną broń, to i tak musisz korzystać z broni przeklętej. Takiej karty nie można porzucić, a jeżeli masz nadliczbową liczbę przedmiotów, to musisz wyrzucić coś innego. Nawet jeżeli nie możesz zabrać tego przedmiotu, ponieważ masz już na miejscu pełny limit, to musisz odrzucić inny przedmiot i wziąć ten – a może to być bolesne. Można porzucić przeklęty przedmiot tylko i wyłącznie wtedy, gdy ma się wszystkie przedmioty przeklęte i to jeszcze w ponadlimitowej liczbie. A ciężko jest doprowadzić do takiej sytuacji…

Jest też dobra wiadomość, przeklęte przedmioty i przyjaciół można ukraść, odrzucić (np. poprzez efekt z karty) lub sprzedać.

Talisman Zwiastun - przedmioty

Kart zaklęć w tym dodatku jest mało, ale za to są ciekawe. Można dzięki nim np. wybrać kierunek ruchu za innego gracza albo przenieść karty przygód i terenów z jednego miejsca na drugie.

Talisman Zwiastun - zaklęcia

Zwiastun oferuje karty alternatywnych zakończeń. Są one bardzo ciekawe i jeszcze bardziej urozmaicają rozgrywkę.

Talisman Zwiastun - Alternatywne zakończenia

Zwiastun wprowadza do rozgrywki trzech nowych poszukiwaczy – Boginka, Niebiańska Istota i Opętany.

Boginka jest postacią bardzo magiczną, której praktycznie wszystkie specjalne zdolności dotyczą mocy lub zaklęć. Boginka już na początku posiada 4 zaklęcia, które są jej boskimi darami – nie traktuje się ich jak zwykłe zaklęcia, nie dotyczą ich limity, są po prostu boskimi darami 🙂 Jeżeli Boginka pozyskuje moc lub siłę, a ma na karcie mniej niż 4 boskie dary, to dobiera jedno zaklęcie ze stosu i dołącza je do darów. Raz podczas rundy Boginka może rzucić boski dar i nie jest on wliczany do ilości rzucanych czarów w turze. Na początku swojej tury może także odrzucić jeden z boskich darów, aby otrzymać zaklęcie, które nie jest boskim darem.

Talisman Zwiastun - Niebiańska Istota

Niebiańska Istota jest zawsze dobra, nie można w żaden sposób zmienić jego charakteru. Jeżeli jest efekt zmiany charakteru na dobry, to zamiast zmiany poszukiwacz traci jeden punkt życia. Kiedy Istota rzuca kością, modląc się, może nie respektować polecenia, a jedynie odzyskać 1 punkt Losu. Jeżeli dostajesz punkt życia, to możesz dostać jeden punkt losu. Jeśli odzyskujesz punkt życia, to możesz odzyskać jeden punkt losu. Jeżeli zaatakujesz złego lub normalnego poszukiwacza, to możesz walczyć z nim na moc psychiczną, a zamiast normalnej nagrody możesz odebrać przegranemu poszukiwaczowi jeden punkt losu. Ciekawe w przypadku Istoty jest wartość jego mocy. Na karcie jest ona przedstawiona jako *, a dzięki specjalnej zdolności dowiadujemy się, że wartość mocy jest równa aktualnym punktom losu.

Ostatnim poszukiwaczem jest Opętany, demoniczna istota, która jest zawsze zła, nie można w żaden sposób zmienić jego charakteru. Jeżeli jest efekt zmiany charakteru na zły, to zamiast zmiany poszukiwacz traci jeden punkt życia. Jeżeli pokonasz w walce wroga, to możesz odzyskać 1 punkt życia. Przy rozpoczęciu tury jako Opętany możesz odrzucić z obszaru, na którym się znajdujesz jednego nieznajomego lub jedno miejsce, a w zamian za to odzyskasz jeden punkt życia – może być to bardzo przydatne, szczególnie wtedy, gdy nieznajomy lub miejsce dotyczą dobrych, lub neutralnych poszukiwaczy 😉 Ciekawe w przypadku Opętanego, podobnie jak w przypadku Niebiańskiej Istoty jest wartość jego siły. Na karcie jest ona przedstawiona jako *, a dzięki specjalnej zdolności dowiadujemy się, że wartość mocy jest równa aktualnym punktom losu.

Talisman Zwiastun - figurki

Nasza opinia

Przed zakupem Zwiastuna, nasze rozgrywki (dwuosobowe) wyglądały najczęściej tak, że każde z nas wybierało trzech poszukiwaczy, a w trakcie rozgrywki wybieraliśmy tylko jednego. Stawało się to nudne, rozgrywki były łatwe i szybkie. W sumie przestawały nam sprawiać radość. Postanowiliśmy wtedy poszukać jakiegoś dodatku, który utrudni i jednocześnie wbrew pozorom uprzyjemni nam rozgrywkę. Chcieliśmy kupić mały dodatek i wybieraliśmy pomiędzy Zwiastunem a Krainą Ognia.

Dodatek Zwiastun w 100% spełnił nasze oczekiwania i wprowadził dużo negatywnych zdarzeń do naszych rozgrywek. Na ten moment naszej przygody z Talismanem trafiliśmy idealnie.

A co do samego dodatku, to jak na mały dodatek wprowadza bardzo dużo nowości – przede wszystkim przepowiednie, Proroka i jego karty, a także zmiany terenu. Po raz pierwszy podczas rozgrywki mieliśmy czasami tak, że wybieraliśmy ruszenie się pomiędzy złym a gorszym obszarem.

Dodatkowo Zwiastun może skrócić czas rozgrywki poprzez karty Omenu. A co do samych kart Omenu – wprowadzają ciekawe nowości. Na początku dodają fajne rzeczy (np. można mieć więcej zaklęć), żeby po przekroczeniu pewnej liczby odrzuconych Omenów, przynosić graczom negatywne konsekwencje.

Czegóż chcieć więcej – dla nas to dodatek idealny 🙂

Plusy i minusy

Plusy:

  • ciekawi poszukiwacze,
  • wprowadza dużo do rozgrywki,
  • utrudnia rozgrywkę,
  • dobrze wyważeni poszukiwacze,
  • może skrócić czas rozgrywki

Minusy:

  • na razie, żadnych
One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *